Naukowcy wrzucili smartfona do blendera i zmielili go na proszek. To co z niego otrzymali jest bardzo niepokojące
Zacznijmy może od samego filmu, a następnie zastanowimy się: o co ta cala draka. 
Widzicie więc, że z każdego telefonu można wyciągnąć cały szereg różnych pierwiastków. Są one obecne w różnych ilościach - jednych jest więcej, innych jest mniej. Najgorsze w tym wszystkim jednak jest to, że rocznie produkujemy około 1,5 mld telefonów, a wtedy zużycie tych wszystkich składników osiąga bardzo wysokie poziomy. 

Wiele z nich dodatkowo jest przyczyną konfliktów na całym świecie. Na tapetę weźmy choćby taki wolfram czy kobalt. Wolfram powstaje z minerału zwanego wolframitem i wydobywany jest na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Każdego roku ginie prze niego tysiące ludzi, a grupy przestępcze kładą łapę na złożach, wykorzystują ubogich i sprzedają zdobyty minerał dalej w świat. 

Kolejnym krwawym składnikiem jest oczywiście złoto. Na każdy telefon trzeba go aż 36 miligramów. Powiecie pewnie, że to nie tak dużo. Jednak musi to być złoto najwyższej jakości i czystości. Co za tym idzie, aby je wyprodukować trzeba zużyć na nie aż 7 kilogramów rudy złota. 

W telefonach znajdziemy jeszcze takie składniki, jak neodym, prazeodym, gadolin i dysproz. Część z nich również odpowiedzialna jest za wykorzystywanie ludzie na całym świecie. Do tego należy dodać jeszcze sam proces produkcji. Wiele telefonów powstaje w fabrykach, w których warunki pracy są po prostu skandaliczne, jednak pracownicy nie mają prawa do narzekania.

Walczymy obecnie z poważnym kryzysem na świecie, a do tego wszystkiego dochodzą jeszcze zmiany klimatyczne. Jeśli nie zaprzestaniemy konsumować na tak wielką skalę, to w końcu wyczerpiemy wszystkie ważne zasoby naturalne, a wtedy zrobi się nieciekawie. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 15 marca 2019 o 16:03 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 16 czerwca 2019 o 15:06 przez jatoja
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 16:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 15:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100017428300176&__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARAnKjzeX2ONWVmau-MmTfdwyZMaXipIgaV5zczBDFlz_kJYf_hctcrrNEssGB0DgGl_yJa4qhK9at70&hc_ref=ARQ3rCKfobVOklrDi71hjnV2VbCAHqF3F0JTFMPu9K85T0kVbC9aitZlgStybuZq-7Y&fref=nf
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 14:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 13:06 przez Defdef