Musimy zapłacić podatek od prezentów komunijnych - fiskus przypomina o obowiązku rozliczenia się z darowizn
Wszystko sprowadza się do wartości prezentu oraz do grupy podatkowej - czyli stopnia pokrewieństwa obdarowywanego oraz darczyńcy. Szczególnie muszą więc uważać osoby niespokrewnione z dzieckiem, jak na przykład rodzice chrzestni, którzy często wybierani są wśród przyjaciół i znajomych rodziny. Skala, według której rozliczana jest wysokość podatku ustalona jest odgórnie w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Limity podatkowe są następujące: wśród najbliższej rodziny (pierwszy stopień) wynosi on aż 9637 zł. Trzeba jednak pamiętać, że w wartości tej należy uwzględnić wszystkie prezenty, które otrzymało dziecko od danej osoby w ciągu 5 ostatnich lat. 

Dla drugiej grupy - czyli dalekie pokrewieństwo - prób ten wynosi 7276 zł. Jeśli więc dziecko otrzymało od kogoś prezent za 15 000 zł, należy odprowadzić od niego podatek w wysokości 541 zł.

Dla trzeciej grupy - brak pokrewieństwa - limit wynosi zaledwie 4902 zł. Najszybciej też należy złożyć tutaj odpowiednią deklarację - darczyńcy mają na to miesiąc czasu. 

Istnieje jeszcze coś takiego, jak zerowa grupa. Jest to najbliższa rodzina, a więc rodzice, dziadkowie, rodzeństwo itd. W ich przypadku progu nie ma w ogóle. Nie należy odprowadzać żadnych podatków, nawet od kwoty wynoszącej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy jednak zastosować się do kilku wytycznych: taka darowizna musi być zgłoszona do urzędu skarbowego i przelana na konto (nie w gotówce). Jeśli dziecko konta nie posiada, może ona trafić na konto jednego z opiekunów. 
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 13 maja 2019 o 17:05 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Dlaczego Mark Zuckerberg codziennie nosi te same ubrania? Odpowiedź was zaskoczy!
Z czym kojarzy wam się bogactwo? Pewnie oczyma wyobraźni widzicie szybkie sportowe samochody, wielkie wille z basenem, codzienne wypady do innej stolicy któregoś z krajów na świecie, podróżowanie, kupowanie sobie ogromnej ilości rzeczy. Całej masy ciuchów i najlepiej osobnego domu, który byłby szafą. Ach, tak pewnie wiele osób postrzega właśnie bogactwo. 

Czym jednak bogactwo jest w rzeczywistości? Wystarczy przyjrzeć się najbardziej zamożnym osobom na świecie. Oni zwykle zajęci są robieniem tego, w czym są najlepsi: a więc robieniem pieniędzy. Nie mają czasu na podróże, zakupy i inne tego typu rzeczy. Taki Bill Gates, Mark Zuckerberg czy Steve Jobs. Oni przecież prawie codziennie chodzą w tych samych ubraniach. 

Okazuje się jednak, że ma to swoje przyczyny i wcale nie są one takie niedorzeczne. O czym konkretnie mowa? Zapraszamy dalej! 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 17 sierpnia 2019 o 22:08 przez e-wonsz
Kamil Durczok miał we krwi inne substancje oprócz alkoholu, kiedy spowodował wypadek
Wypadek samochodowy Kamila Durczoka odbił się bardzo szerokim echem w całym internecie. Mężczyzna przejechał wcześniej około 370 km zanim doszło do kolizji w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, wracał akurat z urlopu do Katowic. Według informacji dziennikarz miał we krwi 2,6 promila alkoholu. Okazuje się jednak, że w jego krwi wykryto coś jeszcze.

Był to lek o nazwie nordiazepam, jest to silny psychotrop z grupy benzodiazepin. Stosuje się go głównie w celu leczenia stanów lękowych. Prowadzenie samochodu pod wpływem leku nie jest zabronione. Jedynie lekarze stanowczo tego odradzają. 

Nie jest powiedziane, że Durczok był wciąż pod wpływem leku. Okres półtrwania substancji w organizmie potrafi być bardzo długi i może wynosić nawet 100 godzin. Wychodzi więc na to, że dziennikarz mógł zażyć lek nawet kilka dni wcześniej. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 16 sierpnia 2019 o 19:08 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 14 sierpnia 2019 o 13:08 przez jatoja
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 14 sierpnia 2019 o 13:08 przez jatoja
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 15 sierpnia 2019 o 13:08 przez jatoja